Informacja o realizacji szczepień przeciw grypie na sezon 2021/2022.

Ze względu na organizację szczepień, szczepienia będą wykonywane w podmiotach wskazanych na mapie punktów szczepiących przeciw grypie (wśród nich będą zgłoszone powszechne punkty szczepień przeciw COVID-19).

Lista punktów szczepień jest dostępna i będzie na bieżąco aktualizowana na stronie

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype.

Do punktów szczepień będą zaliczane podmioty lecznicze, które po przesłaniu stosownego zgłoszenia do WO NFZ (zasady dostępne na stronach WO NFZ), zostaną dodane do wykazu (lub w zaktualizowanym wykazie) prowadzonego przez właściwego miejscowo dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ. Po umieszczeniu w wykazie WO NFZ, podmiot leczniczy będzie mógł zapotrzebować z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych szczepionkę dla swoich pracowników, jak i dla pacjentów (według potrzeb), poprzez portal http://sds.mz.gov.pl. Składane zapotrzebowania kierowane do Ministra Zdrowia przez instytucje, urzędy centralne lub apteki nie będą podlegać realizacji.

W przypadku gdy podmiot leczniczy dotychczas wskazany do zapewnienia opieki medycznej dla danej grupy zawodowej lub współpracujący z daną instytucją nie zostanie wpisany do wykazu lub nie złoży zgłoszenia do WO NFZ, jego pracownicy będą mogli skorzystać z usług innego punktu szczepień będącego w wykazie i na mapie punktów.

Jednocześnie informuję, że rozpoczęcie szczepień zostało zaplanowane na miesiąc październik 2021 r., z perspektywą zakończenia wraz z końcem roku 2021, lub do czasu wyczerpania stanów magazynowych.

Przypominam, że do skorzystania z dobrowolnej bezpłatnej szczepionki przeciw grypie zostały uprawnione osoby wymienione w § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 (Dz. U. poz. 1581 z późn. zm.).

Zgodnie z wytycznymi, na szczepienie przeciw grypie nie ma skierowań, wystarczy umówienie terminu wizyty w punkcie szczepień. Nie ma też zapisów przez system erejestracji, termin wyznacza punkt szczepień podczas kontaktu z pacjentem. Przy zapisie nie działa system e-rejestracji wykorzystywany przy rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19.

Punkt szczepień nie wydaje zaświadczeń o wykonanym szczepieniu, jednak fakt zaszczepienia zostanie odnotowany w Internetowym Koncie Pacjenta lub w posiadanej przez osobę szczepioną Międzynarodowej Książeczce Szczepień.

Podkreślam, że w pierwszej kolejności wykonanie szczepienia jest rekomendowane dla personelu medycznego. Nie ma jednak wyznaczonych ograniczeń w realizacji świadczeń przez punkt szczepień. Osoba szczepiąca się zobowiązana jest do złożenia oświadczenia o spełnieniu warunku wynikającego z § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 na wzorze dostępnym na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype oraz w zakładce GRYPA Informacje.

W sprawie pytań prosimy o kontakt z komórką prowadzącą:

Ministerstwo Zdrowia Departamentu Zdrowia Publicznego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod tel. +48 539 864 608 (pracownik merytoryczny: Pani Joanna Kujawa).

Ponadto uprzejmie informuję, że na stronie Ministerstwa Zdrowia w zakładce GRYPA informacje zostały zamieszczone materiały dotyczące realizacji szczepień przeciw grypie na sezon 2021/2022.